8. Starptautiskais jauno mediju mākslas festivāls
MĀKSLA+kOMUNIKĀCIJAS 2006: VIĻŅI
24.–26. Augusts, 2006, Rīga, Latvija
2006. gadā 8. festivālam “Māksla + Komunikācijas”, ko Rīgā organizē RIXC, tiek atzīmēta desmitā jubileja. Pirmo reizi festivāla ietvaros tiek rīkota plaša mēroga izstāde - “VIĻŅI” -, kas aplūko elektromagnētiskos viļņus kā mediju un materiālu mākslā.
 
Izstāde:

Izstādē iekļauti ap 40 starptautisku (mediju) mākslas darbu, kuru autori ir 70 mākslinieki no 18 dažādām valstīm. Šajos darbos elektromagnētiskie viļņi izmantoti ne vien kā informācijas nesēji, bet arī kā mākslas darba tēma un/vai tā materiāls.

Izstādes “Viļņi” mākslinieki tiecas izaicināt pieņemtās zināšanas par viļņiem un to uztveri. Tādiem elektroniskajiem medijiem kā radio, televīzijai un internetam mūsdienu sabiedrībā ir noteicoša ietekme. Tādējādi informācijas sfēra tiek stingri kontrolēta un pakļauta dažādiem mākslīgi uzspiestiem politiskajiem ierobežojumiem. Tomēr mākslinieki ar pašdarinātajām elektroniskajām un digitālajām ierīcēm pēta daudzās iespējas, kas pastāv ārpus tiem, veidojot paši savus viļņus, alternatīvus tīklus un apskatot īpatnējas zinātniskās parādības, kas norāda uz reāli pastāvošo utopisko potenciālu.

Izstādē “Viļņi” apskatāmie darbi aptver plašu tēmu loku. Daži no darbiem apskata interesantas zinātniskas parādības un nodrošina neparastu estētisko pieredzi, piemēram, visuma fona trokšņa klausīšanos (Franz Xaver) vai sasaistot gaismas spuldžu vizuālās un akustiskās īpašības (Artificiel). Tā kā cilvēka maņu uztveres sistēma sniedz mums tikai ierobežotu pieeju elektromagnētiskajiem viļņiem, zinātnisko datu vizuāla un skaniska reprezentācija ir galvenā izstādes sastāvdaļa. Citi darbi pēta sociālo un politisko iesaisti viļņu reglamentu izstrādē (Julian Priest, Bureau d'Études) un piedāvā dzīvotspējīgu alternatīvu komunikāciju sistēmām (Marko Peljhan).

Šie ir tikai daži plašā mēroga izstādes piemēri, kas uzdod jautājumus pastāvošajām mediju mākslas izstāžu konvencijām. Lai gan daži darbi ataino viļņus uz ekrāna vai ar audiovizuāliem paņēmieniem, daudzos darbos apskatīti fiziski objekti (Joyce Hinterdings, David Haines), mazpazīstamas vai aizmirstas komunikāciju tehnoloģijas (Paul De Marinis) un antenu kā mākslas objektu. Pulcējot pieredzējušus un plaši pazīstamus māksliniekus vienuviet ar jauniem eksperimentu veicējiem starp mākslu un zinātni, festivāls piesaka izstādi “Viļņi” kā pirmo šāda veida plaša mēroga starptautisku izstādi, kas koncentrējas vienīgi uz viļņiem kā materiālu un mediju mākslā.

Festivāla programma un norises laiks:

Izstādi papildina festivāla programma, kuras ietvaros notiks starptautiska konference un mākslinieku prezentācijas, performances un klasisko un mūsdienu eksperimentālo filmu demonstrējumi.

Izstādes atklāšana: 24. augustā pl. 18.00 (IZ Arsenāls). Izstāde atvērta līdz 17. septembrim, 2006. Festivāla atklāšanas performanču programma: 24. augustā pl. 20.00 (RIXC Mediju telpā). Konference, mākslinieku prezentācijas un eksperimentālo filmu programmas: 25. un 26. augustā, 2006.

Festivāla noslēguma programma “Kino-takas VIĻŅI un GAISMA” notiek Rīgas pilsētas organizētā mūsdienu kultūras foruma “Baltā Nakts 2006” ietvaros naktī no 26. uz 27. augustu.

 
Norises vietas:

Izstāde, konference un mākslinieku prezentācijas notiks – LNMM Izstāžu zālē Arsenāls, Torņa ielā 1.

Atklāšanas performances, eksperimentālo filmu un video programmas – RIXC  Mediju telpā (11. Novembra Krastmalā 35, ieeja no Minsterejas ielas).