PROGRAMME

Main festival location: RIXC Media Space, and Artists Union Gallery in the Artists Union house: 11. Novembra Krastmala 35. RIXC office in the same house, room # 201 (2nd floor).

THURSDAY, September 30, 2004
19.00 FESTIVAL OPENING PROGRAMME:
[Location: Artists Union Gallery]
Presentation of Acoustic.Space #5 Trans-Cultural Mapping publication |
Opening of the TRANS CULTURAL MAPPING exhibition: TCM documentation exposition and artists installations: Jaanis Garancs/LV Parallel[land]scapes; Annie On Ni Wan/HK-SE Geo Leds; Even Westvang/NO & Timo Arnall/NO - Time that land forgot; Jaume Nualart (Catalonia) and others - Think Tools for Revolution : Mapping Events |
Mark Bain - SelfSensor // performance - call (371)8242323 |
Javier Garcia -- TCM

20.00 - LIVE SOUND PERFORMANCES
[Location: RIXC Media Space]
Oskars Poikans/LV (15 min),
Borut Savski/SI (25 min),
Edwin van der Heide/NL (30 min),
Sound Mechano & Choops/LV (20 min),
dj/ip@bip-hop.com/FR (60 min)

FRIDAY, October 1, 2004
10.00 coffee and registration
10.30 11.45 [conference panel 1]: ENDOCOLONIZATION / TRANS-LOCAL MAPPINGS

[Location: RIXC Media Space]
Moderator: Florian Schneider/DE.
Speakers:
Branka Curcic/YU -- ..on TransEuropean Piknik (15 min + 7 min video) | Normunds Kozlovs/LV -- ..'branding' of European culture (20 min) |
Kristine Briede/LV -- ..Euro-Watching (10 min)
Heath Bunting/UK -- ..borderXing (15 min)
------------------------------------------------------------------
11.45 12.10 [conference panel 2]: TACTICAL MOBILITIES
Moderator: Marc Tuters/CA-LV
Christian Nold/UK (15 min)
Florian Schneider/DE (15 min)
------------------------------------------------------------------
12.10 12.30 Round table discussion (20 min)
------------------------------------------------------------------

11.30 12.30 [lunch] in Salt'n Pepper (next door)

------------------------------------------------------------------
13.30 15.30 [conference panel 3]: SOCIAL CARTOGRAPHY
Moderator: Marc Tuters/CA.
Keynote speakers:
Richard Rogers/NL-US (35 min)
Valdis Krebs/US-LV -- ..Social Network Analyses (35 min)

Mapping presentations:
Schyler Erle/US -- ..Mapping Hacks (10 min)
Pablo de Soto/SP -- .. Fadait(10 min)
Pierre Henri Ramboz/FR -- .. Matrix Traceroutes(10 min)
Discussion (20 min)

------------------------------------------------------------------
16.00-18.00 [artists presentations] TCM WORKSHOPS and COLLABORATIVE MAPPING PROJECTS
Intro (vision) on TCM workshops by Rasa Smite/LV (5 min). Cheryl L'Hirondelle/CA (tbc.) - ..Karosta workshop (10 min).
LOCATIVE MEDIA WORKSHOP / pixelACHE festival (Helsinki workshop) -- Andrew Paterson (10 min), Teemu Kivikangas (10 min), Sara Kolster (10 min), Margot Jacobs (10 min), Inari Virmakoski (10 min)
Manu Luksch & Mukul Patel/UK - MYRIORAMA (15 min) |

OPEN SOURCE CITY (workshop in Strasbourg/France) -- Pierre-Henri Ramboz (10 min), F2F (10 min), EXZYT (10 min), Alejo Duque (10 min)
---------------------------------------------------------------------
20.00 LIVE SOUND PERFORMANCES MAPPING SPECTRUM
[Location: RIXC Media Space]
Adam Hyde/NZ (20 min),
Andrey Kiritchenko/UKR (20 min),
Sara Kolster/NL & Derek Holzer/US-NL (20 min),
G-Lab (Bumstein & Garbstein)/LT (20 min),
Vox Populi/FR (30 min),
I/DEX (BY) (20 min),

From 22.00 Varka Crew DJs/LV presents: spyceed jah:ngle in Club Depo.

SATURDAY, October 2, 2004
10.30 coffee
11.00 - 12:30 [conference panel 4]

Moderator: Adam Hyde/NZ
Speakers:
James Stevens/UK -- ..freenetworks (15 min) |
Ugo Vallauri/IT (15 min) |
Sophea Lerner/FI ..signal process (15 min)
Borut Savski/SI - ..Looking from below--Seeing from above (15 min)|
Mark Bain/US-NL - ..micro-radio (15 min) |
Discussion (15 min)
------------------------------------------------------------------

12.30 13.30 [lunch] in Salt'n Pepper

------------------------------------------------------------------
13.30 14.20 Keynote Public Presentation (RIXC media space):
Richard Barbrook/UK New York Prophecies (40 min) |
Ilze Strazdina/LV-UK RICHAIR2030 (10 min) |

---------------------------------------------------------------------
14.20 14.30 coffee break
---------------------------------------------------------------------
14.30 16.15 [conference] LOCATIVE MEDIA.
Moderator: Tapio Makela
Keynote: Eric Kluitenberg (30 min)
What is locative media?
Speakers: Ben Russell - ..as phenomenology (15 min) |
Peter Dubois & Edward Mac Gillavry/NL (15 min) - ..as geography |
Debate: Tapio Makela/FI, Saul Albert/UK, Jo Walsh/UK - ..as archivism (30 min)

---------------------------------------------------------------------
16.30 - 18.30 [artists presentations] TCM WORKSHOPS AND COLLABORATIVE MAPPING PROJECTS:
ICELAND INSIDE AND OUT -- Pall Thayer (10 min), Annie On Ni Wan (10 min), Even Westvang & Timo Arnall (10 min), Matias Arje (10 min)
Derek Holzer/US-NL & Sara Kolster/NL -- soundscape.fm (15 min)
MOBILE OUTSKIRTS (workhops in Lofoten/Norway) -- Kristin Bergaust (10 min), Laura Beloff (10 min) |
SEMAPHORE (residency in Dunkerque/France) - Adam Hyde (10 min)
TCM PROGRESS - SOURCING THE INPUTS/ MAPPING THE OUTPUTS (Slovenia/Finland workshop) -- Jo Walsh, Schuyler Erle (15 min)
[final discussion] Moderators: Ben Russell and Andrew Paterson.
---------------------------------------------------------------------
20.30 - LIVE SOUND PERFORMANCES SCANNING SPECTRUM [Location: RIXC Media Space]
Android/RU-LV (30 min),
Tuner Orchestra/FR (30 min),
si-cut.db/UK (30 min),
Man Eater Orcherstra/FR (30 min),
Clausthome (30 min)/LV
23.00 - SIGNAL-SEVER! TRANSIGNAL 5 an 8 hour live signals interception and processing sound and visual performance by the Projekt Atol/Pact Systems/Rx:Tx/DelRay/Droomof/Sound Meccano team and guests. Live from Paris via the W1 Satellite all over Europe, with the main beam pointed to Latvia.

24.00 Festival closing party in club DEPO, featuring: The Mole/CA, EGG/CA, dj/ip@bip-hop.com/FR, dj Stupid Dog/FR, and Latvian djs.

SUNDAY, October 3, 2004
Travel to MILK exhibition opening in Limbazhi.

12.00 - Bus from the RIXC (Artists' Union House, 11. Novembra Krastmala 35)
14.00 - arrival in Limbazhi
14.00 - 15.00 Lunch (picnic)
15.00 - 17.00 Installation and discussions
17.00 - 18.00 Coffee
18.00 - departure back to Riga.